Rehberlik

Prizma Özel Öğretim Kurumları

YGS (Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı) Sistemi:
YGS 12 Mart 2017 Pazar günü saat 10:00’da tek oturum halinde yapılacak sınavdır.
Tek kitapçıklı 160 soruluk bir sınav
Sınav süresi 160 dakika
Konular ağırlıklı olarak 9. sınıf
Sorular anlama ve yorumlamaya dönük muhakeme gücünü ölçen bir sınavdır.

YGS Puanları nerelerde kullanılır?
Ön lisans (2 Yıllık)
Açık öğretim
Özel yetenek sınavı ile alan programlar
Polis meslek yüksek okulları
Astsubay yüksek okulları
Bazı lisans (4 Yıllık) programlarına yerleşmek için kullanılır.
LYS’YE GİREBİLMEK İÇİN BİR BARAJ SINAVIDIR

YGS Soru SayılarıYGS Testlerinin Yüzdelik EtkileriYGS BarajlarıLYS SINAVI
5 ayrı oturum 4 ayrı gün
Soru başı ortalama 1.5 dakika
Bilgiye dayalı sınav
10.,11.,12. sınıf konuları ağırlıklı bir sınavdır.

LYS OturumlarıLYS Soru Sayıları ve SüresiYGS ve LYS’nin Yerleştirme Puanına EtkisiYerleştirme Puan TürleriPuan Türlerine Göre Çözülecek TestlerMF(SAYISAL) Puan TüRLERİ


MF–1 Puan türü: Aktüerya, İstatistik, Matematik Öğretmenliği, Matematik Mühendisliği, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Astronomi ve Uzay Bilimleri gibi bölümler için kullanılacak.
MF–2 Puan türü: Biyoloji, Fizik, Kimya bölümleri, Biyoloji, Fizik Öğretmenlikleri, Fen Bilgisi Öğretmenliği, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği gibi bölümler için kullanılacak.
MF–3 Puan türü: Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Beslenme ve Diyetetik, Fizyoterapi, Odyoloji, Ergoterapi, Dil ve Konuşma Terapisi, Gerontoloji, Hemşirelik, Ebelik, Kimya Öğretmenliği , Veterinerlik gibi bölümler için kullanılacak.
MF–4 Puan türü: Bilgisayar, Bilgisayar sistemleri, İnşaat, Makine, Çevre, Deniz Ulaştırma, Gıda, Elektrik, Elektronik, Mimarlık, İç Mimarlık, Endüstri, Gemi İnşaatı Mühendislikleri gibi bölümler için kullanılacak.


TM(EŞİT AĞIRLIK) Puan TÜRLERİ


TM–1 Puan türü: İktisat, İşletme, Maliye, ÇEKO, Ekonometri, Bankacılık ve Sigortacılık, Turizm ve Otelcilik , Sağlık Yönetimi gibi bölümler için kullanılacak.
TM–2 Puan türü: Moda ve Tekstil Tasarım, Grafik Tasarım, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği gibi bölümler için kullanılacak.
TM–3 Puan türü: Hukuk, Psikoloji, Sosyoloji, Felsefe, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Sosyal Hizmet, Çocuk Gelişimi, Antropoloji, Arkeoloji gibi bölümler için kullanılacak.


TS (SÖZEL) PUAN TÜRLERİ


TS–1 Puan türü: Coğrafya Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, ilahiyat, İslami İlimler, Basın ve Yayın gibi bölümler için kullanılacak.
TS–2 Puan türü: Türkçe Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Sanat Tarihi, Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Radyo ve Televizyon, Halkla İlişkiler, Gazetecilik, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Hititoloji gibi bölümler için kullanılacak.


DİL PUAN TÜRLERİ


DİL–1 Puan türü: İngilizce, Almanca ve Fransızca Öğretmenlikleri, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Alman Dili ve Edebiyatı, Fransız Dili ve Edebiyatı, Çeviri bilim (Alm., İng., Fran.), İngiliz Dil Bilimi, Karşılaştırmalı Edebiyat (Alm., İng., Fran.), Mütercim-Tercümanlık (Alm., İng., Fran.), Turizm Rehberliği (Alm., İng., Fran.)
DİL–2 Puan türü: Arnavutça, Boşnakça, Bulgar Dili ve Edebiyatı, Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı, Çeviri bilim (Batı bilimleri), Dilbilim (Batı dilleri), Eski Yunan Dili ve Edebiyatı, İspanyol Dili ve Edebiyatı, İtalyan Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat (Batı Dilleri), Latin Dili ve Edebiyatı, Leh Dili ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık (Batı Dilleri), Turizm Rehberliği (Batı Dilleri), Yunan Dili ve Edebiyatı, Yunanca
DİL–3 Puan türü: Arap dili ve edebiyatı, Arapça öğretmenliği, Çeviri bilim (Doğu Dilleri), Çin Dili ve Edebiyatı, Fars Dili ve Edebiyatı, Dilbilim (Doğu Dilleri), Gürcü Dili ve Edebiyatı, Hindoloji, Hungaroloji, Japon Dili ve Edebiyatı, Japonca Öğretmenliği, Karşılaştırmalı Edebiyat (Doğu Dilleri), Kore Dili ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık (Doğu Dilleri), Rus Dili ve Edebiyatı, Sinoloji, Turizm Rehberliği (Doğu Dilleri), Urdu Dili ve Edebiyatı


Programlara Getirilen Başarı Sırası


Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları son sınıf öğrencileri veya mezunları 2 yıllık ve 4 yıllık tercihleri için YGS’ ye girmeleri gerekmektedir.
Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından ön lisans programlarına Sınavsız geçişle yerleştirme işlemi kaldırıldığından mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar, ön lisans programlarına ek puanları ile yerleştirileceklerdir.
Ön lisans/lisans programına yerleştirilirken OBP’nin 0,06 katsayısı ile çarpımından elde edilecek ek puanları da yerleştirme puanlarına eklenecektir.
Ön lisans için 150 veya daha yüksek puan almış olmaları, lisans için 180 veya daha yüksek puan almış olmaları gerekmektedir.


LYS‘lerde açık uçlu sorular yer alacak
LYS-1 3 Soru
LYS-2 3 Soru ( Fizik, Kimya ,Biyoloji 1’er soru)
LYS-3 3 Soru ( Edebiyat 2 soru, Coğ-1 1 soru)
LYS-4 3 Soru ( Tarih, Coğ-2, Felsefe Grubu 1’er soru)
LYS-5 3 Soru ( Yabancı Dil Testi 3 soru)
Kısa cevaplısoruların cevabı, cevap kâğıdının ön ve arka yüzüne yazılıp kodlanacaktır.


Puan Türü Değişen Programlar
Öğretmenlik programlarınıntamamı ve İlahiyat programı LYS ile öğrenci alacaktır.
İlahiyat: TS-1
İslami İlimler:TS-1
Özel Eğitim Öğrt: TS-1
Okul Öncesi Öğrt: TS-1
Kimya Öğrt:MF-3
Beden Eğitimi ve Spor Öğrt:TM-2
Bilgisayar ve Öğretim Tekn.Öğrt: MF-1
Öğretmenlik programlarında baraj puan 240 bin olarak belirlenmiştir.
Öğrenciler, 240 bin başarısırasının altında PDR dahil tümöğretmenlikler için tercih yapamayacaklardır.
LYS-1’de (Matematik Sınavı) Matematik Testi yer alacaktır.
Matematik testi tek kitapçıkla, 80 soru 135 dakika, tek oturumdauygulanacaktır.
Açıköğretim, programlarına puan türü getirilmiştir.
Açıköğretim, ön lisans/lisans programlarına da puan türü konulmuş olup puan türüprogramın örgün programdakipuan türü ile aynıdır.

Zamanlamaya dikkat!

Adaylar, saat 10.00’da başlayan sınavlarda saat 09.45’ten sonra; saat 14.30’da başlayan sınavlarda saat 14.15’ten sonra sınavbinalarına alınmayacaklardır.

YERLEŞTİRME PUANLARI HESAPLANIRKEN OBP BU PUANLARA NASIL EKLENECEK VE PUANLAR NASIL HESAPLANACAKTIR?

OBP(Ortaöğretim Başarı Puanı)
OBP = DİPLOMA NOTU x 0,6
EN DÜŞÜK=(50 x 0,6 =30)
EN YÜKSEK=(100 x 0,6 = 60)
Her aday için hesaplanmış olan OBP; 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenecek ve böylece adayların yerleştirme puanları hesaplanacaktır.
2016 kazanan öğrenciler, 2017’de sınava girdiği taktirde OBP’si yarıya düşecek.

DİKKAT: YGS Barajı LYS’ye girebilmek için YGS de baraj puanı olan 180 puanını almak zorunludur.

Bilgi Eklenecek3......

Bilgi Eklenecek4......